Město Brno zvyšuje kvalitu vzdělávání na základních školách
Informace o projektu OP-VK na stránkách města Brna
Potřebnost projektu v době pandemie
Dosavadní zkušenosti ukazují jednoznačný přínos tohoto projektu. Po celý školní rok pracovalo se 14ti vybranými žáky 5 pedagogů. Přínos projektu při náročném střídání distanční a prezenční výuky vyhodnocujeme jako velmi prospěšný. Pro podporované žáky znamená jistotu provázení, zlepšení známek i zvýšení sebevědomí. Pro příští rok i vzhledem k možnosti využití pedagogických intervencí učitelů se díky pokračování projektu zaměříme na doučování a provázení ohrožených žáků zejména na druhém stupni.
I ve školním roce 2020/2021 je naše škola zapojena do projektu „Město Brno zvyšuje kvalitu vzdělávání na základních školách“, který realizuje Magistrát města Brna – Odbor školství, mládeže a tělovýchovy.
Cíle projektu:
- Podpora žáků ohrožených školním neúspěchem nebo předčasným odchodem ze vzdělávání
- Vytvoření sítě základních škol pro výměnu zkušeností dobré praxe mezi pedagogy.
- Tvorba Lokální strategie rozvoje vzdělávání na území statutárního města Brna, která bude vycházet ze zkušenosti základních škol ve městě Brně a bude odpovídat jejím potřebám.
- Spolupráce MŠ a ZŠ při přechodu dětí mezi stupni vzdělávání.
Proměny projektu
V průběhu školního roku 2019/20 dojde ke změnám projektu. Pocítíme je po 1. lednu, kdy dojde k zmenšení objemu podporovaných žáků, ale pevně věříme, že nikoliv na úkor kvality. Dosavadní zkušenosti ukazují jednoznačný přínos a jsme velice rádi, že se již někteří žáci naučili se o takovou formu podpory studia sami přihlásit! Po celý školní rok pracují s vybranými žáky čtyři zkušení pedagogové.
Dobré zkušenosti
Ve školním roce 2018/19 navazujeme na dobré zkušenosti z předchozích let a pokračujeme v podpoře studia vybraných žáků formou doučování. Přínos projektu je neoddiskutovatelný; pro většinu žáků znamená zlepšení známek i zvýšení sebevědomí při samostatné práci. V tomto školním roce se dostává této podpory opět 25 žákům od 2. do 7. třídy. Držme jim tedy v jejich práci pěsti!
Doučovatelé
Ve školním roce 2017/2018 pracuje na naší škole celkem pět doučovatelů, kteří se věnují 25 žákům vyššího i nižšího stupně. Díky dobré komunikaci s vyučujícími i s rodiči zaznamenáváme trvale přínos tohoto projektu, v jehož rámci se dostává se souhlasem rodičů pomoci s přípravou na vyučování mnoha žákům. Výhodou je dostupnost, protože veškerá práce doučovatelů je hrazena radnicí města Brna. Doufáme, že i letošní práce bude znamenat viditelný přínos nejen ve zlepšení známek zapojených žáků, ale především v nalezení lepší motivace pro vzdělávání.
Jedeme dál
I ve školním roce 2016/17 pokračuje na naší škole projekt Mentoři, protože v loňském roce jej ocenily rodiče žáků i vyučující a zapojeným dětem přinesl novou šanci na zlepšení prospěchu. Letos mentoři pracují s 18 žáky. Je dobře, že škola může díky podpoře Magistrátu města Brna nabídnout touto formou rodičům vybraných žáků pomocnou ruku.
Projekt pokračuje
Ve školním roce 2015/16 pokračují ve své činnosti na naší škole mentoři. Jejich podpůrná činnost na nižším stupni je založena na úzké spolupráci s třídními učiteli, na vyšším stupni pak vychází z aktuálního prospěchu a individuálních potřeb žáka. Na základě loňských zkušeností, kdy rodiče i vyučující hodnotili jejich práci jako velmi přínosnou, pokračujeme v úsilí o podporu žáků ohrožených školním neúspěchem, případně i předčasným odchodem ze vzdělávání. Povzbudivý přístup mentorů a především individualizace činností odpovídající potřebám každého žáka vytváří příležitost pro rozvoj silných stránek žáků, a také možnost pro zaměření na stránky slabší. Návazně také dochází ke snadnějšímu průběhu vyučování celkově a dětem dává pocit dílčích úspěchů.
Práce mentorů na naší škole
Ve školním roce 2014/15 jsme začali na naší škole uplatňovat podporu studia
za pomocí mentorů. Bylo vybráno 18 žáků, jejichž rodiče se spoluprací
souhlasili, a pro něž bylo vítanou pomocí, že se jejich dětem někdo
v odpoledních hodinách věnoval formou *doučování*. Mentoři se snažili být
s rodiči v kontaktu, aby měli pro svou práci odezvu i z jejich strany. Po
prvním roce projektu je zřejmé, že v případě některých žáků takto vznikla
příležitost pro náležité zopakování a procvičení látky, a že mnozí z nich
postupně nalezli větší motivaci pro samostatnou přípravu na vyučování a
zlepšili svůj prospěch. Z tohoto důvodu bude projekt pokračovat i
v následujícím roce.Statutární město Brno je realizátorem projektu č. CZ.1.07/1.1.00/46.0015 s názvem Město Brno zvyšuje kvalitu vzdělávání v základních školách. Tento projekt je spolufinancován z Evropského sociálního fondu v rámci Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost a ze státního rozpočtu ČR.
Cíl projektu
Cílem projektu je v souladu s výzvou zvýšení kvality základního vzdělávání ve městě Brně. Partnery projektu je celkem 67 základních škol na území města včetně Základní školy Vejrostova 1. Vytvořená síť partnerských škol v projektu představuje platformu pro sdílení a výměnu zkušeností příkladů dobré praxe, společnou evaluaci projektových činností a aktivit, umožní navázání nebo zlepšení spolupráce a komunikace mezi školami navzájem, mezi školami a zřizovateli, aj. Na zapojených školách působí v rámci projektu mentoři, kteří pracují se žáky ohroženými školním neúspěchem anebo předčasným odchodem ze vzdělávání. Na základě této mentorské práce budou v rámci jednoho školního roku ověřeny vybrané metody podpory těchto žáků a jejich účinnost.
Cílem projektu je také zvýšení důvěry mezi školami, jejich zřizovateli a dalšími partnery, zlepšení vzájemné komunikace, spolupráce a výměna zkušeností dobré praxe. V rámci projektu se uskuteční pět setkání pro zástupce zřizovatelů – městských částí, vedoucí pracovníky škol a další partnery v oblasti vzdělávání. Každé setkání bude zaměřeno na vybrané téma související s problematikou vzdělávání. Statutární město Brno dále na základě projektu vytvoří Lokální strategii rozvoje základního vzdělávání ve městě Brně, která identifikuje a analyzuje problémy města v této oblasti a navrhne plán k jejich řešení.